Len
Len niebielony, z certyfikatem Oeko-tex – wykorzystujemy go do stworzenia poszewki zewnętrznej wezgłowia i akcesoriów. Wśród tkanin, z których chciałyśmy robić nasze produkty, nie mogło zabraknąć króla wszystkich naturalnych tkanin, czyli lnu. Jest to naturalny, biodegradowalny i ekologiczny materiał o niezwykłych właściwościach, co potwierdzają badania Instytutu Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich.
Historia lnu jest niezwykle ciekawa, ponieważ len był pierwszym materiałem tekstylnym wyprodukowanym przez człowieka — najstarsze skrawki lnianego płótna znaleziono w prehistorycznych jaskiniach na Kaukazie i szacuje się, że mają 38 000 lat. Naprawdę popularny stał się w starożytnym Egipcie, gdzie datowanie węglem dowiodło, że len był używany jako odzież już 8000 lat p.n.e. Egipcjanie prowadzili gospodarkę bezgotówkową, w której zamiast gotówki wymieniano towary na inne dobra o równoważnej wartości. Jako materiał używany do wszystkiego, od odzieży dziennej po bandaże mumii, len był fundamentalną częścią tej gospodarki. Chłonny i przewodzący ciepło len idealnie sprawdzał się w gorącym egipskim klimacie. Nawet dzisiaj płótno lniane używane w egipskich grobowcach jest dobrze zachowane.
Dwa tysiące lat później len był wykorzystywany już prawie wszędzie na świecie. Starożytni Fenicjanie eksportowali przędzę lnianą do Szkocji, Persji, Indii i Chin. W chłodniejszych regionach Europy z lnu szyto m.in. koszule i bieliznę. Obok wełny len stał się podstawowym włóknem, a o jego popularności niech świadczy to, że od jego nazwy wzięły swój początek słowa „podszewka” i „bielizna” (linen - lining - lingerie).
Tkanina lniana wytwarzana jest z rośliny lnu, a dokładniej z włókien celulozowych, które rosną wewnątrz łodyg tej rośliny. Rośnie ona w cyklu rocznym i nie wymaga dużej ilości wody ani dbania o nią, dzięki czemu przez wieki rosła nawet w najtrudniejszych warunkach np. w starożytnym Egipcie. Poniżej w punktach wypisujemy, co len ma do zaoferowania:
- pozytywnie oddziałuje na organizm człowieka, nie powoduje alergii, wzmacnia system immunologiczny,
- nie wywołuje podrażnień, ma właściwości bakteriostatyczne i bakteriobójcze,
- nie wywołuje w organizmie człowieka tendencji do zmęczenia, tak jak to jest w przypadku włókien chemicznych,
- wspomaga spokojny sen – w jego otoczeniu szybciej się zasypia i głęboko śpi,
- odznacza się bardzo wysokimi walorami higienicznymi, stwarza najlepszy mikroklimat dla ludzkiej skóry,
- w porównaniu z innymi tkaninami wykazuje się bardzo wysoką absorpcją wilgoci,
- charakteryzuje się termoregulacją, zapewnia uczucie komfortu o każdej porze roku, w lecie wykazuje właściwości chłodzące,
- nie elektryzuje się, odrzuca brud i drobne zanieczyszczenia,
- nie ma tendencji do mechacenia się, jest miękki i delikatny, ale również wyjątkowo trwały i długowieczny,
- jest bezpieczny dla ludzkiego zdrowia, ale również dla środowiska naturalnego – ulega całkowitej biodegradacji niezwykle szybko, bo już w parę tygodni!
Należy jednak pamiętać, że len, jako tkanina naturalna jest bardzo gniotliwy oraz posiada również małe niedoskonałości, takie jak zgrubienia i węzełki.